Bilgi Formu

Lise

Ortaöğretim hem yaş hem de alınacak asıl eğitim/lere (lisans ve master) direk etki etmesi nedeniyle belki de hayatımızda zorunlu eğitimden sonra en önemli eğitim aşaması olarak görünüyor. 

Türkiye’deki eğitim eşitsizliğinin kendi içinde aynı zamanda en çok hissedilen bölümlerinden biri kendisi. Aynı şehirde ve hatta aynı semtteki iki lisenin eğitim seçeneklerinin kalite manasında bu kadar uzak uçlarda yer alması hayli düşündürücü.

Lise Yerleştirme Sınavı (LGS) ile her ne kadar bu eşitsizliği ortadan kaldırıyoruz gibi görünse de yine iyi bir zorunlu eğitim alanla almayanın bir olmadığını tescil eden bir sınav olmaktan öte gidemiyor çoğu zaman.

Hal böyleyken ve ülkede gidilebilecek, bünyesinde uluslararası müfredatlar (IB, AP, GCSE, A level, French Baccalaureate veya Abitur gibi.) eğitimi alınabilen seçenekler hayli azken ve alınabilen seçeneklerin ücretleri de yurt dışı eğitimi kazanımları ile kıyaslandığında çok daha yüksek olduğu görülebiliyor. Peki nedir bu yurt dışında lise eğitimi almanın faydaları:

 

-Öğrenciler için ‘blu çağı’ başlığı altında değerlendirilebilecek dönemin uluslararası bir ortamda geçmesi öğrencinin kendine güvenini kazanmasını sağlayacaktır.

-Olası bir yurt dışında lisans eğitimi için çok iyi ve ‘gerçekçi’ bir deneme anlamı taşıyan bu eğitim, öğrencinin yurt dışına hazır olup olmadığını da ölçecektir.

-Alınacak eğitim sonrasında yapılacak muhtemel bir lisans başvurusu için hem daha rahat kabul hem de burs anlamına gelebilecek bir deneyimdir yurt dışında lise eğitimi.

-Türkiye’de neredeyse olmayan özel içerikler (3. Dil, sanat eğitimi, tüm fiziksel imkanlarıyla çeşitli spor imkanları sağlayarak) fiziksel becerilerini keşfetmesini sağlayacak doğal ortam ve canlılarla tanışma imkanı sağlaması,

-Alınan eğitim (yıl veya eğitimi orda tamamlanması) ile yabancı dil sorununu daha o yaşlarda tamamlayıp hatta bir ikinci dil için önemli bir başlangıç yapabilme imkanı sunması,

-Kendi kültürü ile başka kültürler arasında mukayese yapabilerek kültürel olarak da kendini genişletebilme ve sosyalleşebilme fırsatı vermesi,

- Tüm bu avantajları, aynı zamanda Türkiye’de de denkliği olan (aldığı kredileri saydırabileceği) ülke ve seçeneklerde başarabilmesi, bu ülke ve eğitim seçeneklerini cazip hale getirmektedir.

 

Size ve çocuğunuza uygun seçenekler ile şartlarını öğrenmek için lütfen DETAYLI BİLGİ FORMU'nu doldurunuz.