Bilgi Formu

Sertifika

Ülkemizdeki lise ile lisans arasındaki Meslek Yüksek Okulu eğitimleri ile karşılaştırılabilecek Sertifika eğitimleri özellikle ‘uygulamalı’ eğitimin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor yurt dışında. Bazen tezsiz yüksek lisans’a (süresi ve tez içermemesi nedeniyle) benzetildiği de görülse de genel hatlarıyla teorik bir eğitim olmaması pek çok açıdan bu sınıfa uymadığının kanıtıdır.

Peki nedir bu Sertifika programları?

Özellikle Kanada, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde karşımıza çıkan seçenekler, bize ilgili ülkelerdeki teorik (Lisans ve master eğitiminin genel karşılığı bölümler) eğitim almak istemeyen dolayısıyla teorik bilgilerle meslek hayatını sürdürmek istemeyen  öğrencilerin yegane seçeneği olmuştur.

Gerek derslere giren sektörel eğitmenler, gerekse de içinde iş tecrübesi içeren (CO-OP) alternatifleriyle sektöre daha çok pratisyen yetiştiren bir eğitim anlayışını temsil eden programlardan çıkan öğrenciler doktor yerine hemşire, mimar yerine iç mimari, ekonomi veya finans yerine muhasebeci, veya mühendis yerine teknisyen yetiştirmektedir.

Alınacak muhtemel ülkelerde çalışma izni imkanı sağlaması, sürelerinin ve bütçelerinin bir başka master’a oranla hayli düşük olması gibi faktörler, insanların master yerine bu programları tercih etmelerine neden olmuştur.

Özellikle hizmet sektöründe ortaya çıkan büyük açık (yıllarda herkesin doktor ya da mühendis olmak istemesinden de kaynaklanıyor) bu alanda çalışan ve çalışmak isteyen insan sayısının her zaman gereğinden eksik ve kazanılan ücretlerin ise ters orantılı olarak oldukça iyi olmasına neden olmuştur.

Tüm bu sebepler nedeniyle, programlar aslında yerel ihtiyaçlardan ortaya çıktığı için her ne kadar verilen ülkelerde bir prestij sağlasa da maalesef en başta saydığımız nedenlerden ötürü ülkemizde denklikleri bulunmamaktadır.

Özellikle Kanada devlet college'larında eğitim almanız durumunda evli  kişilerin de çalışma, 4 ve daha büyük çocukların ise devletin sağladığı eğitim imkanlarından faydalanabilmesi hayatının kalanını başka bir ülkede planlayanlar için oldukça uygun olabilmektedir.

 

Siz ve geleceğiniz için en uygun ülke/program seçeneğini öğrenerek detaylı bilgi almak için DETAYLI BİLGİ FORMU'nu doldurunuz.